22 Haz En Çok Okunan Kitaplar Özel

Kategori KÖŞE YAZILARI

Eski İstanbul Mehmet Mazak Yeni

İstanbul bir aşktır, bir masaldır. İstanbulu gören sevdasına tutulduğu aşkını ömrü buyunca unutmaz, arar durur. Eski bir İstanbul deyimi vardır: “Tophane Çeşmesinin suyunu içenin devası yoktur, ömrü boyunca sevda çeker” demektedir. Bu sevdayı Boğaziçi ve Kayıklar, İçecek Kültürü, Çevre ve Temizlik Kültürü, İstanbulda Aydınlatma Kültürü gibi konular altında İstanbulun gündelik hayatından kesitlerle bu eserde okuyabilirsiniz.
 
Efsaneler bazen denizden
 
Bazen aşktan ve ateşten gelirler. Aşktan ve ateşten ve denizden gelenler. Bazen ışık olurlar ve bütün zamanı aydınlatırlar…Efsane kurmak kadar efsaneyi yazmak da efsaneye dahildir. Bir çağı haritalarda bulamazsınız. Derine insana ve tarihin denizlerine açılmak gerekir. Girdaplarda yüksek idealler saklanabilir.
Bu kitapta İstanbul Gırnata Madrid Roma ve Akdeniz aşk diliyle kuşatıldı. Akdeniz aşk kaleminin haritasıyla yeniden çizildi. Kılıç kılıca cevher çeliğe çarptı varlık da yokluğa. Ve hep bir yol vardı kalplerden denizlere. Derin denizler büyük aşklar için atlas olup dokundu. İskender Pala bir çağı ve o çağın efsanelerini dile döktü. Barbaros Hayreddin Paşayı… Sonra bir gül sepeti getirdi. Isırılmış üç elmayı anlattı.
 
Kim 500 den Güçlü Olabilir 500ün Sırlarını Bilen Adam
 
Siyasi entrikalar, akıl oyunları ve nefes kesen aksiyonu olağanüstü bir şekilde bir araya getiren 500, tüm dünyada geniş yankı uyandırdı; toplam 20 dile çevrilen kitap, yakın zamanda büyük bütçeli bir prodüksiyon olarak beyaz perdeye aktarılacak.
Ben Mike Ford, geçen yıl Harvard Hukuk’tan mezun oldum ve Amerika’nın en güçlü lobi şirketi Davies Group için çalışıyorum. İşim dünyayı yöneten 500 kişiden talepte bulunmak. Neden tekliflerimiz her koşulda kabul ediliyor, patronum Henry Davies’in sırrı ne? Size yemin ederim, hiç öğrenmemeye razıydım. Zorunda bırakıldım.
Şimdi hayatımı geri istiyorum. Ama ruhunu şeytana satmışsan, geri almak için önce şeytanın fiyatını bulman gerekir.