11 Şub CEMAATİNİ İKİYE BÖLEN GELİŞME...

Kategori Güncel
Paralel yapının 17 Aralık operasyonu, Fethullah Gülen cemaatini ikiye böldü.
Hükümete karşı darbe girişiminin hizmet hareketinin değerlerine ters olduğunu düşünenlerin çoğunluğu cemaatte bölünmelere neden oldu. Tüm çağrılara ve siyasi ortamın uygun olmasına rağmen Gülen'in Türkiye'ye dönmemesi bazı üyeler arasında sorgulanmaya başlandı. Cemaate gönül verenlerden bazıları "Bediüzzaman Said Nursi bir dava adamıydı. Davası uğruna can verdi. Hocamız ise niçin Türkiye’den kaçıyor. Niçin Türkiye’ye dönmüyor?" sorusunu soruyor. 
‘DAVA YOK NEDEN GELMİYORSUN’
Seçim ayarlı 17 Aralık operasyonun ardından yaşananlar cemaat içerisindeki bazı gruplarda da rahatsızlığa neden oldu. Yıllardır cemaate gönül verenler “paralel yapı” kavramını sorgulamaya başladı. İddiaya göre cemaat içinde “Bu kavga neden” bölünmeleri başladı. Bu bölünmenin yargıya ve Emniyet’e sızan derin yapının deşifre olmasıyla ortaya çıktığı öğrenildi. Cemaate yakın kaynaklar, yaşanan panik havasını ortaya koydu. 1999 yılı Mart ayında sağlık sorunları nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri'ne giden Fetullah Gülen’in o tarihten bu yana, Pensilvanya eyaletinde yaşamasını eleştiren cemaat üyelerinden bir kesim, “Bediüzzaman Said-i Nursi bir dava adamıydı. Davası uğruna can verdi. Hocamız neden Türkiye’ye dönmüyor? Kötülüklerin anası olarak gördüğümüz bir ülkenin çatısı altında yaşıyor. Hocamızın dini bir kişilik olmasından öte farklı amaçları mı var” şeklinde rahatsızlıklarını dile getiriyor. 
 
OPERASYON OLABİLİR DELİLLERİ YOK EDİN
CEMAAT evlerinde paralel yapılanmayla ilgili çalışmaların devam ettiği de öne sürüldü. Bazı evlerde kalanlara “Operasyon yapılabilir” uyarısında bulunulduğu öğrenildi. Talimatta evlerde delil oluşturabilecek herhangi bir unsurun bırakılmaması, gerekirse taşınması ve başka bir eve naklinin yapılması isteniyor. Ağabeylerin bu konuda uyanık kalması gerektiği vurgulanıyor.
 
Kaynak: aksam