Yaşam
Kategori YaşamSelami Gökçe / Emlak Piyasası

Bugünlerde en çok sıkıntı çeken emlak işleri uğraşan meslektaşlarımız, sorununuza çare bulmak için her gün yüzlerce telefon alıyorum. Değerli mesteklaşlarımızın çığ gibi açılan emlak ofisleri, adeta boş gezegenlerin eğlencesi oldu! Her önüne gelen bir ofis açıyor. Adı (emlakçı)... Ben 25 senedir emlakçı olamadım, müşavir olamadım. Nedir bu kolaylık, yol geçen hanı olduk. Meslek, demek ki bu işte çok para var diye başlıyor.

Doğru, her tarafta hızla yayılan ofisler elbette bölgenin pasta bölündü, pastalara ballık börek oldu... Ofisler çoğaldı, herkes aynı yere saldırıyor. SOnuç, tabi ev-kira ofisler veriler, diğer masraflar ve personel nakil vasıfları yok. Karşımıza her ay dev gibi geliyor ödeme.

Tavsiyelerimiz, belki kızacaksınız, eğer bir ofis 6 ay iş yapmıyorsa, bu ofis için daha iddiali olmayın. Gelen şartlar ağır, mesleği kolay sanıp bu işe girmeyin. Bilgi, tecrübe isteyen bir işi, sadece ofis açıp adam gelip yer göstermek hüner değil. Emlakçı, genel kültür olmalı. Onun için meslektaşlarımıza önerimiz; birleşin ve birbirinizle paylaşın, birbirinizin aleyhinde konuşmayın, kötülemeyin, birbirinize saygılı olun...

Bundan sonraki dönem çok zor. Onun için önüne bu işe girmesin. Çünkü alan çok daraldı. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Kategori Yaşam

 

Dün 12 ülkeyle aynı anda Türkiye'de okurlarıyla buluşan 576 sayfalık Dan Brown imzalı “Cehennem”in merkezinde İstanbul yer alıyor.
 
Hikayesi Floransa'da başlayan kitaptaki semboller, Brown'ın baş kahramanı Robert Langdon'ı Venedik'e, oradan da İstanbul'a sürüklüyor.
 
Hikayede ağırlıklı olarak Ayasofya ve Yerebatan Sarnıcı önce çıkıyor.
 
Brown'ın “Cehennem”i, 369. sayfadan, sona erdiği 461. sayfaya kadar İstanbul'da geçiyor.
 
Romanda Ayasofya'yı “tartışmasız şekilde dünyanın sekizinci harikası” olarak tanımlayan yazar, romandaki soruların yanıtlarını ise Yerebatan Sarnıcı'nda buluyor.
 
Galata Kulesi, Mısır Çarşısı gibi birçok mekânın anlatıldığı romanda, uluslararası gizli bir teşkilatın biyolojik terör eylemini başlatmak için neden İstanbul'u seçtiğini şöyle açıklıyor: 'Çünkü İstanbul Doğu ile Batı'nın karşılaştığı yer.'
 
Kitaptan: Eski Bizans başkentinde akşam olmuştu. Marmara Denizi'nin kıyısında yanan ışıklarla birlikte camiler ve ince minarelerden oluşan şehir silueti aydınlandı. Akşam namazı vaktiydi ve şehirdeki hoparlörlerden ibadet çağrısı yapan ezan sesleri yankılanıyordu.
 
La ilahe illallah. Allah'tan başka ilah yoktur.
 
İnançlılar camilere koşarken, şehrin geri kalanı işlerine devam ediyorlardı. Gürültücü üniversite öğrencileri biralarını içiyor, işadamları anlaşmalarını yapıyor, tüccarlar baharatlarını ve halılarını pazarlıyor ve turistler büyülenmiş bir halde olan biteni izliyorlardı.
 
Burası ikiye bölünmüş bir dünya, karşıt güçlerin şehriydi: Dindarlarla laikler; eskiyle yeni; Doğu'yla Batı... Avrupa ile Asya arasındaki coğrafi sınırda duran bu ebedi şehir, gerçekten de Eskidünya'dan daha da eski bir dünyaya uzanan bir köprüydü.
 İstanbul.
 
kaynak:sondakika.com.tr
Kategori Yaşam

 

Türk karşıtı değilim
Almanya’da Türk Ailenin evini kundaklayan Gartman katliamdan 20 yıl sonra konuştu: Artık Türklere karşı değilim. Hapisten çıkınca babam eve almadı. Okulda da başarılı olamadım. İş başvurularım reddedildi.
Almanya’nın Solingen kentinde Genç ailesinin evini kundaklayarak ölümlerine neden olan Markus Gartmann (43) olaydan 20 yıl sonra konuştu. Almanya’da yayımlanan Die Welt gazetesine konuşan Gartmann, artık Türklere karşı düşmanlığı bulunmadığını söyledi.
 
Babam kovdu, işe almadılar
 
29 Mayıs 1993’te üç arkadaşıyla birlikte evi kundaklayan Gartmann, “Almanya’da yaşayan Türklere karşı değilim. Burada çok fazla Türk olduğunu da düşünmüyorum. Olayın ardından bir defa Solingen’e gittim. Köpeklerini gezdiren bir çift beni tanıyınca yüzümü gizledim. O an korktum ve bir daha Solingen’e gidemedim. Beni tanıyan birinin bana saldıracağını sanıyordum” dedi.
12 yıl 1 ay hapis  yattıktan sonra 2005’te tahliye olan Gartmann hapisten çıkınca Solingen’de yaşayan babasına gitti. Ancak babası Gartmann’ı eve almadı. Hapisten çıktıktan sonra üniversiteye başlayan Gartmann okulda da başarılı olamadı. İş başvurularının da kundaklama olayı nedeniyle geri çevirildiğini söyleyen Gartmann, işsizlik parasıyla yaşadığını söyledi. “Ben evi kundaklamadım” diyen Gartmann önce suçunu itiraf etmiş, mahkemedeyse ifadesini geri almıştı.
 
kaynak:milliyet.com.tr
Kategori Yaşam

 

 
 
'Ayakkabı bile bağlayamaz' dediler, Einstein'i solladı!
ABD'de otistik olarak doğan ve 'Ayakkabısını bile bağlayamaz' denilen Jacob Barnett, şimdi 14 yaşında ve kuantum fiziği mastırına başlıyor.
ABD'de yaşayan Jacob Barnett isimli çocuğun hikayesi Oscar ödüllü "Yağmur Adam" filmini hatırlattı.
 
14 yaşındaki Barnett, bir tür otizm hastalığı olan asperger sendromuyla dünyaya geldi. Doktorlar, Barnett 2 yaşındayken, "Ayakkabılarını dahi bağlayamaz" demişti. Bunun üzerine ailesi küçük çocuğa özel dersler aldırmaya başladı. Ancak 3 buçuk yaşına geldiğinde gökbilimleri hakkında yorum yapmaya ve matematik denklemleri yazmaya başlayarak hem doktorları hem de ailesini şoke etti.
EINSTEIN'I DA SOLLADI
 
5 bin parçalı yapbozu kolaylıkla yapan Barnett ayrıca, ailesi gittiği her yerin haritasını detaylı bir şekilde ezberinden çizebiliyordu. Barnett'ın üstün zekasını fark eden ailesi de soluğu uzmanların yanında aldı.
 
Yapılan testler sonucunda, Barnett'ınkin IQ'sunun 170 olduğu saptandı ve IQ'sunun 160 olduğu tahmin edilen Einstein'ı geçtiği yorumu yapıldı. Bunun üzerine özel eğitimler verilmeye başlanan Barnett, 8 yaşındayken de Indiana Üniversitesi'nde astrofizik ve yüksek matematik derslerine girmeye başladı. Kuantum fiziği üzerine mastıra başlayacak olan Barnett'ın, Big Bang'i yani dünyanın oluşumunu yeniden açıklayan bir matematik teorisi üzerinde çalışmaları ise devam ediyor. Küçük dahinin annesi Kristine Barnett de yaşadıklarını bir kitapta anlatmaya karar verdi. Anne Barnett, "A Mother's Story of Nurturing Genius / Bir Annenin Dahi Büyütme Hikâyesi" isimli kitabında Einstein'a rakip olarak görülen oğlu ile ilgili birçok detayı meraklılarına aktardı. 
 
kaynak:milliyet.com.tr