Kültür & Sanat
Kategori Kültür & Sanat
Eğlen Bilim olarak çocukların bulunduğu her yerde onları bilimin eğlenceli yüzüyle tanıştırmak ve buradan aldıkları keyif yardımıyla bilime daha çok ilgi duymalarını sağlamak için, birbirinden ilginç ve eğlenceli, görsel düzeyi yüksek etkinlikler dört yıldan beri tasarlıyor ve sunuyoruz.
 
24 Haziran tarihinden itibaren yaz tatili süresince hafta içi hergün sabah 10:00-16:00 saatleri arasında Eğlen-Bilim ekibi ile İTÜ Bilim Merkezi’nin birlikte gerçekleştireceği 4-6 yaş arası katılımcılara yönelik, sertifikalı “Çılgın Bilim Yaz Okulu” yeni dönemde de konusunda uzman eğitmenleri ile atölyelerine devam etmektedir.
 
Bu atölyelerde hayal gücü pratik ile, eğlenmek öğrenmekle birleşiyor! Fizik ve kimyanın en ilginç deneylerinden, fırlayan ve patlayan roketlere, ilk robotumun yapımından, mutfak bilimine kadar birçok ilgi çekici konuda deneyler yapmak isteyen herkes için!
Kategori Kültür & Sanat

 

stanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) 17 Mayıs Cuma günü saat 20.00'de Fulya Sanat Merkezinde Şef Orhun Orhon yönetiminde bir konser gerçekleştirecek. Konserde Arslan Büyükkaya (Keman), Aykut Avcıoğlu (Viyola), Asaf Öksüz (Keman) solist olarak yer alacaklar. İDSO bu haftaki konserde J. Brahms'ın Keman Konçertosu Re Majör Op 77, C. Stamitz'in Viyola Konçertosu ile M. Bruch'un Keman Konçertosu No. 1 Sol Minor Op. 26 eserlerini seslendirilecek. 
 
Mayıs ayı konserleriyle İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası bahara renk katmaya devam ediyor. Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesi ile Ulusal Genç Yetenekler Yaylı Sazlar Yarışması konserini Fulya Sanat Merkezi'nde bu Cuma gerçekleştirecek olan İDSO, Şef Orhun Orhon yönetiminde birbirinden değerli eserleri seslendirecek. 
 
Kuşağının önemli orkestra şeflerinden olan F. Orhun Orhon, müzik eğitimine Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Teori/Kompozisyon Bölümü'nde Elhan Bakihanov ile başladı. Daha sonra, Fransa'daki Academie Internationale de Musique de Gaillard'a kabul edilen Orhon, öğrenimine ünlü besteci Oliviér Messiaen'in öğrencisi, modern müziğin önde gelen bestecilerinden, Rainer Boesch'un kompozisyon sınıfında devam etti. Yurda döndükten sonra, akademik kariyerini Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde sürdürdü ve orkestra şefliği alanındaki doktora çalışmalarını Prof. Gürer Aykal ile tamamladı. Halen Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda öğretim görevlisi olarak çalışmakta olan Orhun Orhon, Ankara Filarmoni Orkestrası ve Ankara Gençlik Orkestrası'nın genel müzik direktörlüğünü de yürütmektedir. 
 
Program Solist Arslan Büyükkaya'nın seslendireceği Brahms'ın Keman Konçertosu Re Majör Op. 77 eseriyle başlayacak. Johannes Brahms 1878 yılı yaz ayında, Avusturya'nın güneyindeki Portschach kasabasında geçirdiği mutlu tatil sırasında, bu tek Keman Konçertosu'nu bestelemiştir. Eserin havası Brahms'ın 2. Senfoni'sinde yakındır ve trajik aksanları yoktur, ama solo çalgıya uymak için daha lirik bir yapıdadır. Filozof Nietzche'nin deyimiyle "Özlemin Şarkıcısı" olan kemanın bütünüyle romantik duyguları klasik biçimde duyurduğu konçerto, usta kemancıların repertuarında Beethoven'ınki ile birlikte baş köşede yer alır. 
 
Çek kökenli Alman besteci, keman, viyola ve viola d'amore (aşk viyolası) virtüözü C. Stamitz'in Viyola Konçertosu'nu Solist Aykut Avcıoğlu seslendirecek. 
 
İDSO konser programı Solist Asaf Öksüz'ün seslendireceği M. Bruch'un Keman Konçertosu No. 1 Sol Minör Op. 26 ile son bulacak. 
 
Yer: Fulya Sanat Merkezi
Tarih: 17 Mayıs 2013 Cuma
 
Kaynak: sondakika.com
Kategori Kültür & Sanat

Bu yıl 44.'sü düzenlenecek olan “Uluslararası Nysa Kültür ve Sanat Festivali” birbirinden renkli organizasyonlarla tarihten bugüne renk katacak. “Tarihin Gizemi, Çileğin Romantizmi Sultanhisar’da Sizi Bekliyor” konseptiyle ziyaretçilerini ağırlayacak.

 

Bu yıl 44.'sü düzenlenecek olan “Uluslararası Nysa Kültür ve Sanat Festivali” birbirinden renkli organizasyonlarla tarihten bugüne renk katacak. “Tarihin Gizemi, Çileğin Romantizmi Sultanhisar’da Sizi Bekliyor” konseptiyle ziyaretçilerini ağırlayacak olan festival yarın başlıyor.
 
Nysa Antik Kenti’nin tarihi derinliğini içinde barındıran ve neredeyse yarım asırdır devam eden “Uluslararası Nysa Kültür ve Sanat Festivali” bu yıl 44. kez ziyaretçilerini ağırlayacak.
 
Bu yıl “Tarihin Gizemi, Çileğin Romantizmi Sultanhisar’da Sizi Bekliyor” konseptiyle hareket edilen organizasyonda özellikle Nysa Antik Kenti ile Nysa Çilekleri’ne vurgu yapılacak. Sultanhisar Belediyesi’nin organizasyonuyla gerçekleştirilen festivalde dünyaya mal olmuş Antik Kent’in yanında Nysa Çilekleri’nin de adı duyurulacak.
 
Yarın saat 16.00’da top atışı ve mehter takımı eşliğinde başlayacak olan festivalde, gündüz folklor gösterileri ve çilek yetiştiriciliği teşvik yarışması düzenlenecek. Akşam ise halk oyunları gösterileri ile Yetenek Sizsiniz’den de tanınan ünlü Action Team Akrobatik Basketbol Show gösterileri yapılacak.
 
Festivalin ikinci gününde trap yarışmaları, folklor gösterileri ile Popstar’da Aydın’ı temsil eden Habibe Konseri yer alacak. Finalde ise ünlü bestekar ve pop müzik sanatçısı Murat Başaran sevenleriyle buluşacak.
 
Nysa Antik Kenti’ne yapılacak olan kültür gezisi ve piknik ile başlayacak olan festivalin son günü akşam Nysa güzellik yarışması ile devam edecek. Yaptığı dizi müzikleri ve yeni albümüyle son günlerin sevilen sanatçısı Ender Balkır’ın sahnesiyle başlayacak olan müzik ziyafeti gecenin finalinde Türk pop müziğinin önemli kadın yorumcu ve şarkı yazarlarından olan ünlü sanatçı Göksel’le doruğa çıkacak. Kendi şarkılarının yanında geçmişten günümüze severek dinlenen şarkıları da yorumlayacak olan Göksel, ziyaretçileri hem coşturacak hem de onlara romantik dakikalar yaşatacak.
 
Kaynak:mynet.com
 
Kategori Kültür & Sanat

 

Türkiye’de üçüncü kez düzenlenecek evcil ve evsiz köpeklerin bir araya geldiği Türkiye’nin en büyük açıkhava organizasyonu olan Pedigree PetFest’te, hayvanseverler ve çocukları için özel eğlenceler ve hayvan sahiplendirme etkinlikleri yapılırken, bilet ve satışlardan elde edilen bütün gelir Ortaca ve Marmara Ereğlisi barınaklarını iyileştirmek için kullanılıyor.
 
Pedigree PetFest 2013’te, sahibiyle uyumlu yürüyüş, sahip benzerlik yarışması, engelli parkur gibi köpek yarışmaları ve özel köpek gösterileri yer alırken çocuklar için oyun parkı ve workshoplar, fotoğraf çekimleri gibi birçok eğlenceli aktivite yer alacak. Düzenlenecek yarışmalarda hayvan dostları sürpriz hediyeler kazanma şansı bulacak.
 
Hayvanseverler, Pedigree PetFest 2013’te yer alacak barınak ve derneklerden güncel bilgi alma imkanı bulurken, evsiz sokak hayvanlarını da sahiplenebilecekler. Festivale katılacak tüm hayvanseverlerin yanlarında köpeklerinin aşı karnesini bulundurması gerekiyor. 
 
Etkinliğin yapıldığı Lifepark’a “Tehlikeli Irk”ların alınmayacağı da özellikle vurgulandı. Lifepark’ın yasal sahibi olan T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın kamuya açık yerlerde Tehlikeli Irklar’ın bulunmaması konusunda genelgesi bulunuyor. Genelgeye göre Tehlikeli Köpekler Kategorisi’ne giren Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro ve bu ırkların melezleri PetFest alanına alınmayacak.