Yerel & Bölgesel Tanıtımlar

 

Yerel Futbol Sitesi olarak artık geleneksel hale getirdiğimiz Yerel Futbol Ödülleri Gecesi’nin üçüncüsü 5 Haziran Çarşamba Günü gerçekleştirilecektir.
İstanbul Süper Amatör Lig’de yılın en iyilerinin ödüllendirileceği gecede ayrıca BAL ve altyapı liglerinde başarılı olan takımlarımız onurlandırılacak, amatör futbola hizmet eden kişiler de unutulmayacak.
 
5 Haziran Çarşamba akşamı yapılacak gecemizin bu yılki mekanı Kağıthane Belediyesi Meclis Salonu.
Gelelim merakla beklenen ödüllere… Geçen sezon tüm iyi niyetimizle, biraz geceye heyecan getirmek amacıyla her kategoride üç aday belirlemiş, teknik direktörlerden oluşan jürimiz birinciyi belirlemişti. Bu yıl yine jürimiz var ancak bu kez üçer aday olmayacak. Kazananlar ödül töreninden önce belirlenecek ve ödül sahibine bildirilecek. Ancak kazananı yalnızca ödül sahibi ve Yerel Futbol Sitesi’nde, jüri oylarını toplayan 2 kişi bilecek. Kazananların listesi siteye, ödül töreninden sonra koyulacak.
 
Davetiyeleri sizlere ulaştırmaya çalışacağız ancak buradan da sizleri davet etmek istiyoruz. 5 Haziran akşamı sizleri de ödül gecemizde bekliyoruz!
kaynak:http://yerelfutbol.org/
Fatih İstanbul aldıktan sonra bu günkü Üniversite kapısının olduğu yerde eski saraylar adıyla bir saray yaptırır. Fakat, Sarayburnu’ ndaki tepeyi görünce, burada ikinci bir saray yaptırmaya karar verir. Topkapı Sarayı inşaasına, ilk önce 1474’ te Çinili Köşk ile başlamış olur ve 1478’ e kadar diğer kısımlarda tamamlanır. Topkapı Sarayı tahminen Dolmabahçe Sarayı’ nın inşaasına kadar padişahın ikamet ve imparatorluğun idare yeriydi. İçinde 5000 kişiyi barındırırdı.
Topkapı Sarayı’ nın dış kapıları 7 tanedir.
kaynak:http://www.geldik.com

 

 
Dolmabahçe Sarayı'nın bulunduğu alan, bundan dört yüzyıl öncesine kadar Boğaziçi'nin büyük bir koyuydu. 
Osmanlı Kaptan Paşalarının gemilerini demirledikleri, geleneksel denizcilik törenlerinin yapıldığı bu koy zamanla bataklık haline gelmiş ve 17'nci yüzyıldan itibaren başlayarak doldurulmuş, padişahların dinlenme ve eğlenceleri için düzenlenen bir "hasbahçe"ye dönüştürülmüştü. Bu bahçede, çeşitli dönemlerde yapılan köşkler ve kasırlar topluluğu, uzun süre Beşiktaş Sahil Sarayı adıyla anıldı.
 
Beşiktaş Sahil Sarayı, Abdülmecit döneminde (1839-1861), kullanışsız olduğu gerekçesiyle ve 1843 yılından itibaren bölüm bölüm yıktırıldı. Aynı yıllarda, Dolmabahçe Sarayı'nın 15.000 m2'lik bir alanı kaplayan temelleri, meşe kazıklar ve ağaç hasırlar üstünde yükselmeye başladı.
 
Yapımı, çevre duvarları ile birlikte 1856'da bitirilen saray 110.000 m2'yi aşan bir alan üstüne kurulmuş ve ana binası dışında onaltı ayrı bölümden oluşmuştur. Bunlar saray ahırlarından değirmenlere, eczanelerden mutfaklara, kuşluklara, camhane, dökümhane, tatlıhane, mefruşat dairesi ve işliklere kadar uzanan bir dizi içinde, çeşitli amaçlara ayrılmış yapılardır.
 
kaynak:geldik.com